Záhady Mony Lisy

30. března 2008 v 18:26 |  Kecy
Caute, strasne me zaujima obraz Mona Lisa neboli Gioconda...tak tu mate nejaky clanek....
Nejslavnější obraz LeonardadaVinci je všeobecně znám jako portrét ženy movitého florentského kupce Franceska del Giocondo.
Avšak mnoho znalců tvrdí, že obraz má svůj skrytý význam a je obestřen hávem tajemství. Proto není divu, že se mnoho vědců a lékařů zabývalo jeho zkoumáním. A tak např. Dr. Leopold Bellak analyzoval její obličej prostřednictvím systému zón , kdy zkoumal samostatně levou a pravou stranu i dolní a horní polovinu a dospěl k závěru, že její plné tváře vypovídají o smyslném založení a její nepříliš velká brada poukazuje na nedostatek sebekontroly.
Americká počítačová grafička Lilian Schwartzová a lékař Dr. Digby Quested se zase domnívají, že se ve skutečnosti jedná o portrét samotného autora obrazu, Leonarda da Vinciho, který namaloval podle obrazu svého obličeje v zrcadle a svá tvrzení opírají o skutečnost, že se Leonardo portrétování sebe samého podle zrcadla opravdu hojně věnoval. Této teorii rovněž nasvědčuje fakt, že poté, co byl obraz z Louvru roku 1911 ukraden, prověřoval se po jeho znovunalezení pod rentgenovými paprsky, aby se dokázalo, že se jedná o originál. Pravost tak byla potvrzena, ale zároveň se zjistilo, že Mona Lisa měla dříve vousy, které byly později přemalovány.
Dr. Kenneth Keal pak zase přišel s teorií, že ať už je na obraze kdokoliv, tato osoba je v pokročilém stádiu těhotenství a lékařský specialista dr. Kedar Ardour zase prohlásil, že zdravotní stav portrétované osoby byl velice špatný. Fascinující úsměv Mony Lisy je pak prý následkem určitého typu ochrnutí tváře, tzv. Bellovy paralýzy, což vysvětluje její nesouměrný tvar. Tento efekt pak ještě podporuje to, že měla přijít o přední zuby, což způsobuje, že rty poklesají v koutcích. Japonský kardiolog dr. Hauro Nakamura si dokonce všiml žluté pigmentace v koutku levého oka, z čehož vyvodil, že Mona Lisa měla velmi vysokou hladinu cholesterolu a každou chvílí jí mohl postihnout infarkt, a tak můžeme být vděčni, že obraz, ať už je na něm zobrazen kdokoliv, za těchto okolností vůbec vznikl.
Ten usmev me nekdy az desi....fuj :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama